http://www.ashoora.ir/images/phocagallery/tarhhaye-mazhabi/mahdi/thumbs/phoca_thumb_l_emam-zaman%20(95).jpg

در زمان ظهور حضرت مهدی(عج) عده‌ای با او موافق و گروهی با او مخالف هستند. در میان مخالفان برخی پیش از ظهور با او دشمن بوده و بعضی پس از خروج و قیام او ، در برابرش می‌ایستند ؛ این دسته در زمان غیبت حضرت جز موافقان و دوستداران و شیعیان او به شمار می آیند ولی پس از آنکه ولی عصر(عج) نقاب غیبت کبری از رخ برکشید ، به عللی او را نپذیرفته و در مقابل او صف‌آرایی می‌کنند.

یکی از این علل عبارت است از ارائه دوباره اسلام توسط حضرت که به توضیح آن می پردازیم:

ارائه اسلام جدید:

در زیارات خطاب به امام زمان(عج) گفته می‌شود: «درود بر حقّ جدید»

این بدان معنا نیست که ایشان اسلام را عوض می‌کند ؛ بلکه مقصود آن است که اسلام را تجدید می‌کند و به آن حیات دوباره می‌بخشد ، چرا؟ چون در عصر غیبت ، اسلام حقیقی و ناب به مردم ارائه نشده و تحریف‌ها و کژروی‌ها اصل دین آن را مستور ساخته است.

کار امام زمان(عج) در عصر ظهور بسیار دشوار است و حتی سخت‌تر از عصر رسول خدا(ص). زیرا رسول اکرم(ص) با یک عده جاهل بت‌پرست یا مشرک روبرو بود ولی حضرت مهدی(عج) با مسلمانانی روبرو خواهد شد که با او با قرآن و تفسیر به تحلیل‌های ناروا مقابله می‌کنند.

عده‌ای از اینان نه تنها خود حضرت را قبول نمی‌کنند بلکه در برابر دعوت و قیام او برای احقاق حق و نفی باطل قیام می‌نمایند.

این مسئله علاوه بر آنکه آزمایش بزرگی برای مسلمانان است ، کار را برای حضرت نیز مشکل می‌کند.

حال در دو روایت ذیل تأمل کنیم:

الف) روایت اوّل: فضیل بن یسار می‌گوید ، شنیدم امام صادق(ع) می‌فرمود: «حقیقت آن است هنگامی که قائم ما قیام کند ، با مردمی روبرو می‌شود که از نظر نادانی ، جاهل‌تر از مردمی هستند که رسول خدا(ص) با ایشان روبرو شد.»،

باید توجه داشت که برخی از مخالفان حضرت از روی جاه‌طلبی و حبّ ریاست به تأویل آیات قرآن دست می‌زنند و گروهی به جهت برداشت غلط و ناصحیح خویش از آیات قرآن ؛ سخن ما در این مقطع ناظر به گروه دوم است.

ب) روایت دوم: محمد بن ابی‌حمزه از اصحاب از امام صادق(ع) نقل کرده ، شنیدم امام صادق(ع) فرمود: «حضرت قائم(عج) در جنگ‌هایش با چیزی مواجه می‌شود که رسول خدا(ص) مواجه نشد. به درستی که قائم(عج) زمانی که ظهور می کند علیه او خروج می‌کنند ، سپس قرآن را علیه او تأویل می‌کنند و علیه او جنگ می‌کنند.»

 

منبع: سایت تبیان با تلخیص

برداشت از سایت:http://jahanseyr.mihanblog.com/